The 2016 Spring Schedule last day of classes is
Wednesday, June 15th.  

Does your child LOVE coming to class? Do they want to share their dance experience with their friends??

We would like to invite them to bring up to 3 friends to class for FREE DANCE WEEK JUNE 20-JUNE 25.  This is an open and free week for all dancers!  Current dancers can take as many classes as he or she desires and can bring a friend to do the same!  If you have more than 3 friends to bring please check with the front desk.

 

Current MDP Dancers:

  • Dancers should still take classes at their age and level but can take one level and age above as well!
  • Make sure you check out the schedule as there are some changes from the normal MDP schedule and some exciting additions!

Friend Of Dancers:

  • All non MDP dancers will need to fill out an online waiver to take class.
  • Have your friends visit the MDP website and click on the "Studio" tab and click "Register"
  • Fill out the online waiver and choose the class "Free Week"
  • Your friend will then be enrolled in our system and can take class!
  • Friends need to come to the front desk and get their free week pass to attend.

Dance Week Schedule

MONDAYTUESDAYWEDNESDAYTHURSDAYFRIDAY

MONDAY

Start Time End Time Class Instructors Ages Room
4:00 PM 5:00 PM Ballet 1 INT (m/jr) Rachel W. 7 - 11 Room 4
4:00 PM 5:15 PM Ballet 3 (jr/tn) Cory B. 9 - 14 Room 1
4:00 PM 4:45 PM Hip Hop 1 (mini) Jacobie B. 5 - 8 Room 3
4:00 PM 5:15 PM Jazz 2 (junior) Susan B. 9 - 12 Room 2
4:00 PM 5:15 PM Jazz 3 (junior) Orialis A. 9 - 12 Room 6
4:00 PM 4:45 PM Tap 1 (junior) Kerry F. 9 - 12 Room 5
4:45 PM 5:30 PM Beg Tap (mini) Kerry F. 4 - 6 Room 5
4:45 PM 5:30 PM Hip Hop 1 (junior) Jacobie B. 9 - 12 Room 3
5:15 PM 6:15 PM Jazz 2 (m/jr) Orialis A. 7 - 9 Room 2
5:30 PM 6:15 PM Ballet 1 (mini) Cory B. 6 - 8 Room 5
5:30 PM 6:30 PM Ballet 2 (junior) Rachel W. 9 - 12 Room 4
5:30 PM 6:15 PM Hip Hop 3 (junior) Jacobie B. 9 - 12 Room 3
5:30 PM 6:15 PM Jazz 1 (junior) Kerry F. 9 - 12 Room 1
6:00 PM 7:00 PM Jazz 2 ADV (tn/sr) Susan B. 12 - 18 Room 6
6:15 PM 7:30 PM Adv Ballet Master Class Cory B. 12 - 18 Room 6
6:15 PM 7:00 PM Hip Hop 2 (m/jr) Jacobie B. 7 - 9 Room 3
6:15 PM 7:00 PM Jazz 1 (mini) Kerry F. 6 - 8 Room 5
6:15 PM 7:30 PM Jazz 4 (jr/tn) Orialis A. 9 - 14 Room 1
6:30 PM 7:30 PM Ballet 2 INT (junior) Rachel W. 9 - 12 Room 4
7:00 PM 7:45 PM Tap 2 (tn/sr) Kerry F. 12 - 18 Room 5
7:30 PM 8:15 PM Hip Hop 3/4 (tn/sr) Jacobie B. 12 - 18 Room 3
7:30 PM 8:45 PM Int/Adv Ballet Master Class 9 - 12
7:45 PM 8:30 PM Jazz 2 (tn/sr) Kerry F. 12 - 18 Room 5
7:45 PM 9:00 PM Jazz 5 (tn/sr) Orialis A. 12 - 18 Room 6
8:00 PM 8:45 PM Pointe 1, Pointe 2 (jr/tn) Cory B. 9 - 14 Room 1
8:30 PM 9:30 PM Jazz 3 (tn/sr) Susan B. 12 - 18 Room 2
8:45 PM 9:30 PM Hip Hop 1/2 (tn/sr) Jacobie B. 12 - 18 Room 3

TOP

 

TUESDAY

Start Time End Time Class Instructors Ages Room
4:00 PM 4:45 PM INT Contemporary (jr) Marco C. 9 - 12 Room 1
4:00 PM 4:45 PM Lyrical 2 (jr) Jules C. 9 - 12 Room 3
4:00 PM 4:45 PM Pre Hip Hop (tots/mini) Erin B. 3 - 5 Room 2
4:00 PM 5:15 PM ADV Contemporary/Improv (jr/tn) Jace Z. 9 - 14 Room 6
4:45 PM 6:00 PM Ballet 2 INT/Pre Pointe, Pointe 1 (jr) Cory B. 9 - 12 Room 4
4:45 PM 5:45 PM Turns and Tricks 2 (jr) Erin B. 9 - 12 Room 2
5:00 PM 6:00 PM INT Contemporary (tn/sr) Marco C. 12 - 18 Room 1
5:15 PM 6:00 PM Tap 2 (m/jr) Allison H. 7 - 9 Room 5
5:45 PM 7:00 PM Turns & Tricks 5 (tn/sr) Erin B. 12 - 18 Room 6
6:00 PM 7:15 PM Ballet 2 INT / Pointe 1(tn/sr) Cory B. 12 - 18 Room 4
6:00 PM 7:00 PM Lyrical 4 (jr/tn) Jules C. 9 - 14 Room 3
6:30 PM 7:15 PM Open Contemporary (tn/sr) Marco C. 12 - 18 Room 1
6:30 PM 7:15 PM Tap 3 (jr/tn/sr) Allison H. 9 - 18 Room 2
7:00 PM 7:45 PM Lyrical 2 (m/jr) Jules C. 7 - 9 Room 3
7:15 PM 8:15 PM Ballet 1/2 (tn/sr) Cory B. 12 - 18 Room 4
7:15 PM 8:00 PM Tap 2 (jr) Allison H. 9 - 12 Room 5
7:15 PM 8:15 PM Turns & Tricks 3 (tn/sr) Erin B. 12 - 18 Room 2
7:00 PM 8:15 PM ADV Contemporary/Improv (tn/sr) Jace Z. 12 - 18 Room 6
7:45 PM 8:30 PM All Boys Hip Hop Marco C. 9 - 14 Room 1
7:45 PM 8:30 PM Lyrical 3 (jr) Jules C. 9 - 12 Room 3
8:15 PM 9:30 PM Adv Ballet Barre (tn/sr) Cory B. 12 - 18 Room 6
8:30 PM 9:30 PM Lyrical 3 (tn/sr) Jules C. 12 - 18 Room 3
8:30 PM 9:30 PM Tap Jam (tn/sr) Allison H. 12 - 18 Room 5
8:30 PM 9:15 PM Turns & Tricks 2 (tn/sr) Erin B. 12 - 18 Room 2

TOP

 

WEDNESDAY

Start Time End Time Class Instructors Ages Room
10:15 AM 11:00 AM Angelina Ballerina (tots) Angelina S. 3 - 4 Room 2
4:00 PM 5:00 PM Ballet 1 (mini) Rachel W. 6 - 8 Room 2
4:00 PM 5:00 PM Ballet 1 INT (m/jr) Cory B. 7 - 11 Room 1
4:00 PM 4:45 PM Beg Lyrical (mini) Susan B. 4 - 6 Room 5
4:00 PM 4:45 PM Jules Jazz Funk (jr) Jules C. 9 - 12 Room 6
5:00 PM 6:00 PM Ballet 2 (junior) Rachel W. 9 - 12 Room 2
5:00 PM 6:00 PM Ballet 3 (jr/tn) Cory B. 9 - 14 Room 1
5:00 PM 5:45 PM Beg Ballet (mini) Taylor W. 4 - 6 Room 4
5:00 PM 5:45 PM Hip Hop 1/2 (jr) Marco C. 9 - 12 Room 3
5:00 PM 5:45 PM Jules Jazz Funk (mini) Jules C. 6 - 8 Room 6
5:45 PM 6:30 PM Hip Hop 1/2 (mini) Marco C. 6 - 8 Room 3
5:45 PM 6:30 PM Jazz 1/2 (jr) Kerry F. 9 - 12 Room 5
5:45 PM 6:30 PM Stretch Conditioning (m/jr) Taylor W. 7 - 9 Room 4
6:00 PM 6:45 PM Ballet 1 (tn/sr) Rachel W. 12 - 18 Room 2
6:00 PM 7:00 PM Ballet 2/ Pointe 1 (tn/sr) Cory B. 12 - 18 Room 1
6:00 PM 6:45 PM Jules On Heels (tn/sr) Jules C. 12 - 18 Room 6
6:45 PM 7:30 PM Ballet 1 (jr) Rachel W. 9 - 12 Room 2
6:45 PM 7:30 PM Jazz 1 (mini) Kerry F. 6 - 8 Room 5
7:00 PM 8:15 PM Stretch & Conditioning (tn/sr) Taylor W. 12 - 18 Room 6
7:00 PM 7:45 PM Jules Jazz Funk (tn/sr) Jules C. 12 - 18 Room 1
7:00 PM 7:45 PM Open Contemporary (jr) Marco C. 9 - 12 Room 3
7:30 PM 8:15 PM Tumbling Open Level 6-11 years Nicole P. 6 - 11 Room 4
7:45 PM 8:30 PM Jazz 1 (tn/sr) Kerry F. 12 - 18 Room 5
7:45 PM 8:30 PM Lyrical 2 (tn/sr) Rachel W. 12 - 18 Room 2
8:30 PM 9:15 PM Hip Hop 1/2 (tn/sr) Taylor W. 12 - 18 Room 4
8:30 PM 9:15 PM Lyrical 1 (tn/sr) Rachel W. 12 - 18 Room 2
8:30 PM 9:45 PM Hip Hop 3,4,5 (open age) Marco C. open Room 6

TOP

 

THURSDAY

Start Time End Time Class Instructors Ages Room
9:15 AM 10:00 AM Angelina Ballerina (tots) Angelina S. 3 - 4 Room 3
3:45 PM 4:45 PM Pilates For Dancers (jr/tn) Cory B. 9 - 14 Room 1
3:45 PM 4:45 PM Turns & Tricks 3 (junior) Jace Z. 9 - 12 Room 6
4:00 PM 4:45 PM Beg Jazz (mini) Susan B. 4 - 6 Room 4
4:00 PM 4:45 PM Tap 1 (mini) Orialis A. 6 - 8 Room 2
4:00 PM 4:45 PM Tiny Tots Tap/Ballet/Jazz (tots) Angelina S. 3 - 4 Room 5
4:45 PM 5:30 PM Hip Hop 2 (junior) Jacobie B. 9 - 12 Room 1
4:45 PM 5:30 PM Lyrical 1 (mini) Susan B. 6 - 8 Room 4
4:45 PM 5:45 PM Turns & Tricks 4 (jr/tn) Jace Z. 9 - 14 Room 6
5:00 PM 5:45 PM Beg Tumbling (mini) Nicole P. 4 - 6 Room 6
5:00 PM 5:45 PM Jules Jazz Funk (junior) Jules C. 9 - 12 Room 3
5:30 PM 6:15 PM Lyrical 1/2 (junior) Susan B. 9 - 12 Room 5
5:45 PM 6:45 PM Ballet 2 INT (junior) Cory B. 9 - 12 Room 1
5:45 PM 6:30 PM Jazz 1 (mini) Jules C. 6 - 8 Room 3
5:45 PM 6:45 PM Tap Jam Level 3 and up Orialis A. open Room 2
6:15 PM 7:15 PM Lyrical 1/2 (tn/sr) Susan B. 12 - 18 Room 4
6:45 PM 8:00 PM Ballet 4/5 & Pointe 3 (tn/sr) Cory B. 12 - 18 Room 6
6:45 PM 7:30 PM Hip Hop 1 (mini) Jacobie B. 5 - 8 Room 3
6:45 PM 7:30 PM Stretch & Conditioning (junior) Taylor W. 9 - 12 Room 1
6:45 PM 7:30 PM Tumbling Open Level 7-11 years Nicole P. 7 - 11 Room 5
7:15 PM 8:00 PM Turns & Tricks 1/2 (tn/sr) Susan B. 12 - 18 Room 4
7:30 PM 8:15 PM Stretch & Conditioning (jr/tn) Taylor W. 9 - 14 Room 1
7:30 PM 8:15 PM Turns & Tricks 1/2 (junior) Orialis A. 9 - 12 Room 2
8:00 PM 9:00 PM Improv and Choreo Workshop (tn/sr) Susan B. 12 - 18 Room 6
8:30 PM 9:30 PM Pilates For Dance (tn/sr) Cory B. 12 - 18 Room 1

TOP

 

FRIDAY

Start Time End Time Class Instructors Ages Room
3:00 PM 4:00 PM Tumbling 3/4 (open age) Aaron open Room 6
4:00 PM 5:00 PM Tumbling 1/2 (m/jr) Aaron 5 - 8 Room 6
5:00 PM 6:00 PM Tumbling 1/2 (jr/tn/sr) Aaron 9 & up Room 6

TOP